Szynszyle – co warto o nich wiedzieć?

Szynszyle to zwierzęta, które coraz częściej goszczą w naszych domach. Mamy do wyboru dwie rasy szynszyli, które dostępne są w wielu odmianach barwnych. Pierwsza to szynszyla mała, której waga nie przekracza pół kilograma. Długość dorosłego osobnika to 22-38 cm. Szynszyla krótkoogonowa można ważyć do jednego kilograma, a jej długość nie przekracza 28-49 cm. Najczęściej spotykane są szynszyle w kolorze szarym. To również najtańsza z odmian barwnych. Szynszyle o innym ubarwieniu są droższe od tych szarych i raczej nie kupimy ich w sklepie zoologicznym. Szynszyle w hodowli kupimy za około 200-500 zł, w zależności od odmiany. Z kolei te w sklepie zoologicznym dostaniemy za około 100-150 zł. Szynszyle są dużymi gryzoniami dlatego też potrzebują odpowiedniej klatki.

Jaka klatka dla szynszyli?

Szynszyle to duże gryzonie, dlatego też muszą mieć odpowiednio dużą klatkę. Pamiętajmy też, że są to zwierzęta stadne, dlatego musimy mieć minimum dwa osobniki tej samej płci. Zdecydowanie lepiej dogadują się samiczki. W przypadku samców mogą występować częste bójki o terytorium. Samce mają także intensywniejszy zapach moczu, co dla wielu jest nieprzyjemne. Klatka dla dwóch szynszyli powinna mieć wymiary 80x50x80 cm. Ostatni wymiar to wysokość. Szynszyle żyją u zbocza Andów, gdzie mają możliwość wspinania się i skakania. Dlatego tak ważna jest wysoka klatka. Jeśli zdecydujemy się na większą ilość szynszyli, to na każdą kolejną dokładamy 20-40 cm wysokości klatki. Dobrym pomysłem może okazać się również woliera. Możemy kupić gotową wolierę, jednak samodzielna budowa może być znacznie tańsza. Dodatkowo możemy zbudować klatkę dopasowaną do ilości dostępnego miejsca w pokoju. Klatka powinna być ustawiona w miejscu bez przeciągów. W letnie dni nie może być także wystawiona na słońce, gdyż szynszyle źle znoszą upały.

Szynszyle uwielbiają skakać, dlatego w ich klatce nie może zabraknąć półek. Na jedną szynszylę powinny być przynajmniej dwie półki. Warto zamontować półki różnych rozmiarów. Większe posłużą do wylegiwania się, a mniejsze do skakania. Na górze klatki powinna znaleźć się duża półka. Warto również zawiesić hamak lub domek. Szynszyle lubią spędzać czas w górnej części klatki, gdyż wtedy czują się pewniej i mają lepszy widok na pokój. Na spodzie klatki warto umieścić miskę ceramiczną na pokarm. Możemy także wybrać specjalne miski metalowe, które montujemy na prętach klatki. Kołowrotek to ważny element w klatce, gdyż daje naszym gryzoniom możliwość wybiegania się. Szynszyle są dużymi zwierzętami, dlatego średnica kołowrotka powinna wynosić 40 cm. Najlepiej wybrać kołowrotek plastikowy lub drewniany. Jako podłoże w klatce dobrze sprawdzi się żwirek drewniany lub zrębki.Futro szynszyli dobrze chłonie zapachy z otoczenia. Dlatego też warto żwirek wymieszać z podłożem zapachowym. W sklepach znajdziemy podłoża o zapachy cytrusów. Raz dziennie lub co drugi dzień powinniśmy wkładać do klatki wannę z piaskiem do kąpieli. Nie możemy zostawiać pojemnika z piaskiem na dłużej niż 15-20 minut w klatce, ponieważ posłuży on szynszylom jako kuweta. Szynszyle w ten sposób dbają o sierść. Piasek dla szynszyli powinien być dobrej jakości. Ważne jest to, żeby był drobnej granulacji, co pozytywnie wpływa na stan futra. Nie warto kupować najtańszych piasków, ponieważ mogą one zniszczyć futerko naszych gryzoni.

Prawidłowe żywienie szynszyli

Pokarm dla szynszyli możemy kupić w sklepie zoologicznym. Ważne, żeby był on bez zbóż, których spożywanie prowadzi do nadwagi. Z kolei nadwaga może być przyczyną kontuzji tych skocznych gryzoni. Zwróćmy uwagę na stosunek wapnia do fosforu, który powinien wynosić 2:1. Zły stosunek wapnia i fosforu powoduje nadmierny przerost zębów. Przez to konieczne będą wizyty u weterynarza w celu skrócenia zębów. To nie tylko spory wydatek, ale również stres dla zwierzaka. Dziennie podajemy łyżkę stołową karmy na jedną szynszylę. Pokarm to tylko dodatek do suszonych ziół i kwiatów. Szynszylom stale rosną zęby, dlatego też ich dieta musi być bogata w włókno. Podstawą diety szynszyli jest siano, które stale powinno być w paśniku. Następnie są suszone zioła, kwiaty, warzywa, korzenie roślin, kora i gałęzie niektórych drzew. Najlepiej wybrać gotową mieszankę ziół dla szynszyli. Jeśli chcemy samodzielnie komponować mieszanki, to musimy dziennie podawać minimum 10 gatunków ziół. Świeże warzywa możemy podawać w niewielkich ilościach, gdyż mogą powodować wzdęcia. Owoce traktujemy jedynie jako przysmak, ponieważ zawierają sporo cukru. Jest to ważne, gdyż szynszyle mają skłonność do występowania cukrzycy. Pamiętajmy również, żeby zapewnić naszemu gryzoniowi stały dostęp do świeżej wody w poidełku.

Jak oswoić szynszyle?

Szynszyle są zwierzętami, które człowieka traktują raczej z dystansem. Niektóre szynszyle lubią być noszone na rękach czy głaskane, jednak oswajanie może trochę potrwać. Na początku podajemy z ręki zioła, karmę czy przysmaki. Z czasem możemy głaskać szynszyle, a na końcu możemy ją podnosić. Oczywiście cały proces oswajania może potrwać nawet kilka tygodni. Warto też często mówić coś do szynszyli. Wtedy nauczą się reagować na nasz głos. Uważajmy też w czasie pierwszych dni, żeby nie łapać zbyt mocno szynszyli. Gryzonie te pod wpływem stresu gubią sierść. Zbyt mocne głaskanie czy łapanie szynszyli skończy się brakami futra w niektórych miejscach. Oczywiście z czasem futerko odrośnie. Szynszyle to zwinne i szybkie zwierzęta. Dlatego musimy zachować ostrożność podczas podnoszenia ich. Jeśli szynszyla wyrwie nam się z rąk, to może doznać urazu w czasie upadku. Dotyczy to zwłaszcza młodych i starszych gryzoni. Warto także od pierwszych dni przyzwyczajać szynszyle do czesania.