Najbardziej jadowite węże świata

Na świecie istnieje wiele rodzajów i odmian węży, które mogą być równie fascynujące, co niebezpieczne. Niektóre z węży mają zdolność do zabijania jednym ukąszeniem. Węże te są najbardziej jadowitymi i niebezpiecznymi wężami na świecie. Eksperci ostrzegają, że węże są na ogół spokojne i atakują tylko wtedy, gdy czują się w niebezpieczeństwie, bardzo rzadko atakują ludzi. Oto top 5 najbardziej jadowitych węży na świecie.

Kobra królewska

Kobra jest jednym z najbardziej jadowitych węży na świecie. Jest to również jeden z najdłuższych i najcięższych węży występujących na ziemi. Wąż ten ma charakterystyczny kaptur, który może podnieść w momencie zagrożenia lub podniecenia. Może dorastać do 6 metrów długości i ważyć do 5 kilogramów.

Ponadto wąż ten posiada szereg cech, które czynią go groźnym drapieżnikiem, jak np. kły, które są puste i przez nie wstrzykuje jad w swoją ofiarę. Jad tego węża jest silnie toksyczny i powoduje śmierć przez paraliż lub zatrzymanie akcji serca w ciągu kilku minut, jeśli nie poda się antidotum wystarczająco szybko. Kobry królewskie są zwykle czarnego lub oliwkowego koloru, z bladożółtym lub kremowym spodem. Kobry królewskie mają charakterystyczny kaptur, który podnoszą, gdy czują się zagrożone, co służy im zarówno do zastraszania, jak i oddychania.

Czarna mamba

Czarna mamba to duży i bardzo jadowity wąż. Jest najdłuższym jadowitym wężem na świecie i drugim najszybszym zwierzęciem lądowym, jedynie za gepardem. Średnia długość dorosłej czarnej mamby waha się od 1 do 2 metrów, przy czym niektóre osobniki osiągają 3 metry. Ma gładki, błyszczący wygląd, który może być brązowy, oliwkowy lub zielony, czasami z jaśniejszymi lub ciemniejszymi poprzecznymi pasami na ciele. W Polsce najczęściej spotykanym wężem jest zaskroniec zwyczajny, czy jest on niebezpieczny? Sprawdź: https://www.naturim.pl/zaskroniec-zwyczajny-dzikie-zwierze-spotykane-w-polsce

Wąż tygrysi

Wąż tygrysi jest jadowitym wężem pochodzącym z Australii. Wąż tygrysi jest drugim najdłuższym jadowitym wężem na świecie i może dorastać do trzech metrów długości. Ma grube ciało z ciemnymi plamkami na jaśniejszym tle oraz pysk i duże oczy z pionowymi źrenicami, które dają mu doskonały wzrok do polowania na ofiary w nocy, kiedy jest najbardziej aktywny.

Przybrzeżny taipan

Jest  to duży wąż, który może dorastać do 4 metrów długości. Zazwyczaj są one koloru żółtego lub brązowego, ale mogą być również czarne lub oliwkowozielone. Powierzchnia grzbietowa pokryta jest małymi łuskami, które skierowane są do tyłu zamiast do góry, nadając im szorstką fakturę, która pomaga im kamuflować się przed ofiarą.