Dlaczego warto wymienić zwykłą karmę dla psa na karmę bezzbożową?

Na liście popularnych karm dla psów coraz częściej goszczą ich wersje określane mianem bezzbożowych. To zgodne ze zmieniającymi się trendami żywieniowymi i stale rosnącą wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania nie tylko ludzi, ale i zwierząt domowych. Bezzbożowa karma dla psa, jak wskazuje jej nazwa, jest karmą pozbawioną ziaren zbóż, a zatem, przynajmniej w teorii, zgodną z dietą zwierzęcia mięsożernego. Kiedy warto sięgnąć po taki produkt i co daje jego stosowanie?

Zalety karm bezzbożowych

Za największą zaletę karm bezzbożowych dla psów uznaje się ich skład zbliżony do naturalnego pożywienia zwierząt mięsożernych. Dieta drapieżników bazuje na produktach pochodzenia odzwierzęcego, a składniki roślinne są jedynie jej niewielkim uzupełnieniem. W przypadku tanich karm dla zwierząt domowych, w celu obniżenia kosztów, wielu producentów decyduje się na stosowanie roślinnych, zwłaszcza zbożowych wypełniaczy, które zapewniają odpowiedni bilans kaloryczny, ale są nie do końca dobrze i w pełni trawione przez zwierzęta. Bezzbożowa karma dla psa eliminuje ten problem, wyłączając ze składu produkty zbożowe. Oczywiście w takiej karmie wciąż znaleźć można składniki roślinne, w tym warzywa i owoce, ale ich procentowa zawartość w produkcie jest niewielka.

Przeznaczenie karm bezzbożowych

Celem przyświecającym stworzeniu psich karm bezzbożowych było wprowadzenia na rynek produktów bezpiecznych dla zwierząt z problemami trawiennymi, zwłaszcza z nietolerancją glutenu. Obecne w tanich karmach, przetworzone ziarna pszenicy, stanowią przyczynę biegunek i szeregu innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego u wielu psów. Bezzbożowa karma dla psa jest zatem dobrym wyborem dla psów, które po zwykłej karmie mają problemy żołądkowe. Stosowanie tego typu karm może również pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej u psa dorosłego. Ze względu na większą smakowitość karm bazujących niemal wyłącznie na mięsie, bez ziaren zbóż, są to produkty polecane psom wybrednym, bez apetytu i osłabionym. Włączenie do diety psa tego typu karmy powinno mieć także korzystny wpływ na wygląd jego sierści i kondycję skóry.

Zastąpienie tradycyjnej karmy dla psa specjalną wersją psiej karmy bezzbożowej niesie ze sobą szereg korzyści, przede wszystkim zdrowotnych. Karmy pozbawione ziaren zbóż są lepiej trawione przez psy, a ich wartościowy skład ma wpływ na poprawę ogólnej kondycji zwierzęcia. Stosowanie tego typu karmy pomaga również chronić zwierzę przed ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej, na co narażony jest każdy pies spożywające duże ilości pokarmu roślinnego.