Popularne w hodowli papugi

Papugi to ptaki niezwykle piękne, ale też bardzo inteligentne. Dlatego zyskały popularność jako hodowlane zwierzęta domowe. Różnorodność kształtów, kolorów i wymiarów papug sprawia, że każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie. Jakie papugi hodujemy najczęściej?

1.Papużka falista


To jedna z najchętniej i najczęściej hodowana w Polsce papuga. Nie jest droga w zakupie, ani w utrzymaniu. Jest to też papuga mała, co sprawia, że nadaje się do mieszkań. Niewątpliwą zaletą tego gatunku jest niezwykła mnogość odmian barwnych. Dzikie papugi (ich ojczyzną jest Australia) odznaczają się upierzeniem z dominacją koloru zielonego. Odmiany hodowlane mogą być ubarwione bardzo różnie – od zieleni, przez błękity po żółcie.

2.Nimfa


Nimfy są w hodowli również bardzo popularne. Ubarwione są dość skromnie, z przewagą odcieni szarości, choć obraz ten urozmaica żółta głowa i pomarańczowe plamy na policzkach. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest też efektowny czub z piór na głowie. Jest to śrendnia papuga, wymagająca większej przestrzeni. Cechuje się dużą inteligencją i dość długim życiem – nawet powyżej 15 lat.

3. Modrolotka czerwonoczelna


Jest też nazywana papugą kozią. Jej ojczyzną jest Nowa Zelandia, i choć w hodowli są dość popularne, w swojej ojczyźnie są bliskie wymarcia. Papuga o intensywnym, zielonym ubarwieniu z czerwonymi akcentami na głowie oraz niebieskawymi lotkami (czemu zawdzięcza nazwę). Występuje również w hodowlanej odmianie w kolorze żółtym. Należy do średnich ptaków. Łatwo się oswaja i jest bardzo aktywna.

4. Papużka nierozłączka


Malutka i sympatycznie wyglądająca papuga o zielonym ubarwieniu i czerwonawej głowie. W hodowli występują też liczne odmiany barwne. Typowa dla tej papugi jest też raczej krępa budowa ciała. Jest dość łatwa w hodowli, choć jest ptakiem hałaśliwym, o czym należy pamiętać. Te pochodzące z Afryki ptaki są bardzo towarzyskie, żyją w stadach, a w pary łączą się na całe życie.

5. Araruna (ara)


Bardzo duża papuga, wymagająca dużo przestrzeni. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Cechami szczególnymi tego gatunku są: długi ogon, kolorowe upierzenie oraz duży, mocny dziób. Jest to papuga długowieczna, mogąca w niewoli przeżyć ponad 50 lat, dlatego warto poważnie przemyśleć zakup, zwłaszcza, że nie jest to zwierzę łatwe i tanie w utrzymaniu.

6. Żako


Żako to inna długowieczna, duża papuga. Osobniki tego gatunku mogą dożywać 60 lat. Choć niezbyt barwne (za wyjątkiem czerwonego ogona) mają wiele zalet. Są niezwykle inteligentne, łatwo się przywiązują i nie lubią zmian. Doskonale potrafią naśladować ludzką mowę, co przyczyniło się do ich dużej popularności. Jest to również ptak drogi w zakupie i hodowli, a także wymagający. Nie poleca się go też alergikom.

Papugi to bardzo wdzięczne zwierzęta hodowlane, ale też z uwagi na swoją inteligencję bardziej wymagająca, niż można by przypuszczać (zwłaszcza papugi duże). Jeśli dołożymy do tego fakt, że większość papug żyje dość długo, a niektóre wręcz bardzo długo, jak na tak niewielkie zwierzęta, to zakup papugi powinno się dobrze przemyśleć.