Rasowe koty – syjamski, pers i himalajczyk

Rasowe koty cieszą się dużym zainteresowaniem. Kot perski i kot syjamski to najstarsze i najbardziej popularne rasy na świecie. W wyniku selektywnych krzyżówek tych zwierząt pojawiła się trzecia – kot himalajski. Himalajczyk przyciąga wzrok swoim niezwykłym egzotycznym wyglądem i odznacza się wyjątkowo zrównoważonym charakterem.

Kot perski – wygląd i charakterystyka

Jedną z najstarszych ras jest kot perski. Jego pochodzenie nie do końca zostało udowodnione. Zakłada się, że te długowłose czworonogi dotarły do Europy z terenów Iranu w XVII wieku. W Anglii w XIX wieku zaczęto krzyżować bliskowschodnie odmiany kotów i tak powstała nowa rasa – współczesny pers.

Kot perski (persian) w klasyfikacji międzynarodowej felinologicznej FIFe zaliczany jest do grupy I. Zwierzęta te wyróżniają się bardzo łagodnym charakterem. Pomimo że preferują samotność, w kontaktach z ludźmi oraz podczas zabawy z dziećmi są łagodne i nie używają zębów ani pazurów. Szybko akceptują domowników i łatwo przystosowują się do nowych warunków. Pers to typowy koci domator, pomimo dostępu do otwartej przestrzeni i ogrodu wybiera wygodny fotel lub kanapę, na której wyleguje się godzinami.

Czworonogi te występują w różnym umaszczeniu m.in. w rudym, białym, niebieskim, czarnym i kremowym. Kolor oczu może być mieszany np. jedno oko pomarańczowe a drugie niebieskie lub w jednym z tych kolorów. Persy dzielą się na: szylkretowe, szynszylowe, colorpoint, jednobarwne i dwubarwne.

Krępa budowa, duża masywna o szerokim czole głowa, pełne policzki i mały szeroki nos ze stopem (przełom czołowo -nosowy) sprawiają, że rasa ta jest łatwo rozpoznawalna. Koty perskie charakteryzują się też kryzą, którą tworzy gęsta sierść rosnąca od uszu do brody. Sierść widoczna jest też pośród opuszków łap, występuje tam tzw. pędzelek, i wewnątrz ucha. Długa i delikatna szata, około 10 cm z grubą warstwą podszerstka, wymaga codziennego szczotkowania, zaniedbana szybko się kołtuni i plącze.

Kot syjamski, żywiołowość i temperament

Pochodzący z Tajlandii (Królestwo Tajlandii, to dawny Syjam) kot syjamski, to zwierzę odznaczające się długowiecznością, może dożyć 20 lat i więcej. Pierwsze wzmianki o tej rasie pojawiły się już w XVI wieku. To jedna z najstarszych, znanych ras. Koty te są wyjątkowo inteligentne i szybko się uczą. Bardzo przywiązują się do właściciela, zaniedbywane przez niego chorują i marnieją. Zwierzęta te są bardzo stadne i nie powinny być posiadane przez ludzi rzadko bywających w domu. Koty syjamskie szybko nawiązują nowe znajomości, są ciekawskie i śmiałe i mogą być doskonałym towarzystwem dla drugiego kota lub psa. Z uwagi na swoje przywiązanie do właściciela potrafią być bardzo absorbujące, a nawet zazdrosne. Odznaczają się wyjątkowym apetytem i utrzymanie szczupłej sylwetki podopiecznego jest dla właściciela wyjątkowym wyzwaniem.

Smukłe, średniej wielkości zwierzęta o długich nogach i charakterystycznych lekko skośnych niebieskich oczach są pół-albinosami. Kocięta rodzą się całkiem białe, wybarwiają się dopiero po około dwóch tygodniach. Na ich sierści pojawia się charakterystyczne dla syjamów znakowanie – seal point. Zaciemnienia w ciemnobrązowym kolorze pojawiają się stopniowo na pyszczku, uszach, ogonie i łapach.

Koty syjamskie są łatwe w pielęgnacji, ponieważ ich sierść prawie nie wypada. Pozbawiona podszerstka sierść nie wymaga specjalnych zabiegów, wystarczy raz w miesiącu wyszczotkować kocie futerko w celu pozbycia się luźnego włosa. Koty syjamskie lubią ciepło i wysokie temperatury. Najczęściej wybierają sobie miejsce blisko źródła ciepła np. koło kaloryfera. Zwierzęta nie powinny być narażone na przeciągi, niskie temperatury i wilgoć. Krótka sierść i brak podszerstka sprawiają, że są bardzo wrażliwe na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Kot himalajski (kot perski colorpoint)

W wyniku połączenia rasy syjamskiej i perskiej powstała nowa – kot himalajski. W zależności od organizacji krzyżówka syjama i persa uznawana jest za odmianę kota perskiego lub za samodzielną, nową rasę. Himalajczyki to wyjątkowe zwierzęta. Charakteryzują się pogodnym usposobieniem, inteligencją i dużym przywiązaniem do właściciela.

Kot himalajski jest średniej wielkości i z wyglądu przypomina persa. Mocna grubokoścista budowa, zaokrąglone ciało na krótkich łapach, charakterystyczna okrągła głowa z małymi uszami i gęsta kryza wokół szyi, to znak rozpoznawczy persa himalajskiego. Himalajczyki podobnie jak persy posiadają długą sierść z gęstym podszerstkiem. Ubarwieniem przypominają syjama. Biała sierść ze znaczeniami na uszach, pyszczku, ogonie i łapach zdradza, że w jego żyłach płynie krew kota syjamskiego.

Pielęgnacja kota himalajskiego, podobnie jak w przypadku persa, jest pracochłonna i powinna być systematyczna. Długa, skłonna do plątania i kołtunów sierść wymaga codziennego szczotkowania. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy też zwrócić uwagę na oczy. Skrócony nos sprawia, że oczy u tych zwierząt nadmiernie łzawią i należy je często przemywać.

Koty to inteligentne i pełne wdzięku zwierzęta. Mniej problematyczne niż psy, nie wymagają spacerów, mogą być nieocenionymi towarzyszami w codziennym życiu. Wystarczy, że otoczysz swojego pupila właściwą opieką, a odwdzięczy się miłością i przywiązaniem.